LG UltraGear G8 27G810A-B 27 inch Monitor IPS 4K UHD 27G810A-B.AEK
Category Desktop Monitors
Product Code: LR60424
Category Desktop Monitors
Manufacturer LG Electronics
  • Ultra HD IPS 27 inch flat screen
  • 3840 x 2160 pixel display resolution
  • 16:9 aspect ratio
  • 1000:1 contrast ratio
  • 400 cd/m display brightness
  • Tilt and height adjustable
Description
This LG 27-inch gaming monitor with 4K resolution delivers native 4K UHD clarity right out of the box. When you crave extra speed, switch on Dual-Mode: enjoy 4K at 180 Hz for balanced detail and fluidity, or jump to Full HD at 360 Hz for maximum frame pacing-all sustained by a 1ms GtG response that keeps every motion razor-sharp. It supports a wide colour spectrum, DCI-P3 95% coverage, expressing high-fidelity colour for reproducing with VESA Display HDR 400, enabling a realistic gaming experience.
Specifications
Lead Time
777
UNSPSC Code
Weight
9.9
Brand
LG
Categories
Computer Components
Category
Desktop Monitors
Country Of Origin
China
Depth (mm)
168
Energy Efficiency Rating
F
Form
IPS Monitor
Height (mm)
691
Manufacturer
LG Electronics
Resolution
3840x2160
Returns Allowed
No
Size Range
27-27.9in
Type
Desktop Monitors
Width (mm)
523
Starting from
/
%
Compare
Product Code: LR60424
Manufacturer LG Electronics
  • 16:9 aspect ratio
  • 1000:1 contrast ratio
  • 400 cd/m display brightness
  • Tilt and height adjustable
Description